Erna Augusta Amalia Widén

Proband

Erna Augusta Amalia Widén.

Lärarinna.
Född 1900-05-29 på Väddö (AB) (SBEF1970).
Död 1991-02-10 på Lidingö (AB) (Begravda i Sverige).
Begravd 1991-03-21 i Lidingö (AB) (Begravda i Sverige).
(Far I:1, s , Mor I:2, s )


Gift 1926-11-06 (SDB2) med Olof Gustafsson Friberg.
Revisor.
Född 1897-06-18 i Hedvig Eleonora (AB) (Hedvig Eleonora församling (AB) Födelse- och dopbok 1895-1897 CI:36 sid 414).
Döpt 1897-09-26 i Hedvig Eleonora (AB) (Hedvig Eleonora församling (AB) Födelse- och dopbok 1895-1897 CI:36 sid 414).
Död 1991-02-05 på Lidingö (AB) (SDB2).

Barn:

Tre barn varav en har gått bort.

Generation I

I:1 f

Karl Johan Widén (Carlsson).
Folkskollärare.
Född 1873-04-10 i Edsbro (AB) (SDB5).
Död 1948-04-16 på Lidingö (AB) (SDB5).
Begravd 1948-04-24 i Lidingö (AB) (Begravda i Sverige).
(Barn Proband, s , Far II:1, s , Mor II:2, s )


Gift 1895-08-11 på Väddö (AB) (Väddö församling (AB) Utdrag ur fbu, vbu och dbu 1895 HIAA:1121 GID 100001.9.15300) med efterföljande ana.

Barn:

Karl Ruben Widén.
Född 1897-04-14 på Väddö (AB) (SDB5).
Död 1978-06-29 i Knivsta (C) (SDB5).

Johan Allan Widén.
Född 1898-03-25 på Väddö (AB) (Begravda i Sverige).
Död 1982-06-12 i Jättendal (X) (Begravda i Sverige).

Knut Georg Widén.
Född 1899-04-23 på Väddö (AB).
Död 1969-02-13 i Bromma (AB) (Begravda i Sverige).

Erna Augusta Amalia Widén.
Född 1900-05-29 på Väddö (AB) (SBEF1970).
Död 1991-02-10 på Lidingö (AB) (Begravda i Sverige). (Se Proband, s ).

Ebba Maria Widén.
Född 1902-03-30 i Väddö (AB) (Väddö (AB) CI:11 (1895-1916) Bild 870 / sid 83).
Död 1902-08-06 i Väddö (AB).

I:2 m

Augusta Mathilda Öberg.
Barnmorska.
Född 1860-03-16 i Lindö, Runtuna (D) (Runtuna (D) C:3 (1826-1861) Bild 101).
Döpt 1860-03-25 i Runtuna (D) (Runtuna (D) C:3 (1826-1861) Bild 101).
Död 1945-08-08 på Lidingö (AB) (SDB5).
Begravd 1945-08-18 i Lidingö (AB) (Begravda i Sverige).
(Barn Proband, s , Far II:3, s , Mor II:4, s )


Gift 1895-08-11 på Väddö (AB) (Väddö församling (AB) Utdrag ur fbu, vbu och dbu 1895 HIAA:1121 GID 100001.9.15300) med föregående ana.

Generation II

II:1 ff

Carl Peter Persson.
Bonde.
Född 1850-05-06 i Lund, Edsbro (AB) (Edsbro församling (AB) Födelse- och dopböcker 1829-1860 C:2 sid 95).
Döpt 1850-05-06 i Edsbro (AB) (Edsbro (AB) CI:2a (1829-1860) Bild 520 / sid 95).
Död 1907-04-01 i Väddö (AB) (SDB5).
(Barn I:1, s , Far III:1, s , Mor III:2, s )


Gift 1873-03-23 med efterföljande ana.

Barn:

Karl Johan Widén (Carlsson).
Född 1873-04-10 i Edsbro (AB) (SDB5).
Död 1948-04-16 på Lidingö (AB) (SDB5). (Se I:1, s ).

II:2 fm

Eva Elisabeth Persdotter.
Född 1852-12-22 i Edsbro (AB) (SDB5).
Död 1933-11-28 i Väddö (AB) (SDB5).
(Barn I:1, s , Far III:3, s , Mor III:4, s )


Gift 1873-03-23 med föregående ana.

II:3 mf

Carl August Öberg.
Rättare, Trädgårdsmästare.
Född 1816-02-13 i Löta Frälsegård, Bettna (D) (Bettna församling (D) Födelse- och dopböcker 1811-1840 C:4 sid 20).
Döpt 1816-02-16 i Bettna (D) (Bettna församling (D) Födelse- och dopböcker 1811-1840 C:4 sid 20).
Död 1871-03-10 i Näsby gård, Bogsta (D) (Bogsta församling (D) Död- och begravningsbok 1861-1894 F:1 Bild 20).
Begravd 1871-03-14 i Bogsta (D) (Bogsta församling (D) Död- och begravningsbok 1861-1894 F:1 Bild 20).
(Barn I:2, s , Far III:5, s , Mor III:6, s )


Gift med efterföljande ana.

Barn:

Anna Sofia Öberg.
Född 1841-12-04 i Berga, Vadsbro (D) (Vadsbro (D) C:4 (1815-1851) Bild 116 / sid 112).

Carl Eric Öberg.
Född 1845-11-13 i Nyköpings Sankt Nicolai (D) (Nicolai församling (D) Födelse- och dopböcker 1815-1857 CI:6 Bild 133 ArkivDigital).
Död Troligen död i Finland (Emibas). Post 16007 Öberg, Carl Erik Dräng (ogift man) f. 13/11 1845 i Storkyrkoförs, Stockholms stad (Uppland) Utvandrad 20/9 1870 från Rosendal, Hedvig Eleonora, Stockholms stad (Uppland) till Finland Se även infl. Hedvig Eleonora BIA:16 1/4 s.35 Källa: SVAR; Flyttningslängd, vol. Hedvig Eleonora BIIA:13 8/9 Emibas emigrationsakt: Hedvig Eleonora A 1870 053 Onormerade namnformer: Födelselän: Stockholms län

Maria Charlotta Öberg.
Född 1850-10-29 i Bergshammar (D) (Nycopia-skivan).
Död 1929-01-21 i Bogsta (D) (SDB5).

Johan August Öberg.
Född 1853-09-08 i Bergshammar (D) (Nycopia-skivan).
Död 1927-10-01 i Spånga (AB) (SDB5).

Augusta Mathilda Öberg.
Född 1860-03-16 i Lindö, Runtuna (D) (Runtuna (D) C:3 (1826-1861) Bild 101).
Död 1945-08-08 på Lidingö (AB) (SDB5). (Se I:2, s ).

II:4 mm

Anna Maria Ersdotter.
Född 1817-10-24 i Skeunda, Vadsbro (D) (Vadsbro församling (D) Födelse- och dopböcker 1815-1851 C:4 sid 13).
Död 1898-10-29 i Bogsta (D).
(Barn I:2, s , Far III:7, s , Mor III:8, s )


Gift med föregående ana.

Generation III

III:1 ff f

Per Johan Ersson.
Född 1825-09-22 i Ununge (AB).
Skattebonde.
(Barn II:1, s , Far IV:1, s , Mor IV:2, s )


Gift 1846-12-26 med efterföljande ana.

Barn:

Johan Eric Persson.
Född 1848-05-29.

Carl Peter Persson.
Född 1850-05-06 i Lund, Edsbro (AB) (Edsbro församling (AB) Födelse- och dopböcker 1829-1860 C:2 sid 95).
Död 1907-04-01 i Väddö (AB) (SDB5). (Se II:1, s ).

Christina Mathilda Persdotter.
Född 1852-10-30 i Lund, Edsbro (AB) (Edsbro församling (AB) Födelse- och dopböcker 1829-1860 C:2 sid 103).

Johannes Persson.
Född 1855-09-22 i Lund, Edsbro (AB) (Edsbro församling (AB) Födelse- och dopböcker 1829-1860 C:2 sid 113).

Carolina Charlotta Persdotter.
Född 1858-03-31.

Johanna Sophia Persdotter.
Född 1861-03-31.
Död 1863-02-26.

Gustaf Persson.
Född 1865-01-17.
Död 1931-05-11 i Roslags-Bro (AB).

Frans Persson.
Född 1865-01-17.
Död 1865-11-26.

Johannes Persson.
Född 1875 i Edsbro (AB).

III:2 ff m

Margareta Charlotta Mattsdotter.
Född 1828-06-10 i Edsbro (AB).
Död 1886-03-29 i Edsbro (AB).
(Barn II:1, s , Far IV:3, s , Mor IV:4, s )


Gift 1846-12-26 med föregående ana.

III:3 fm f

Per Persson.
Kyrkovärd.
Född 1815-02-26.
Död 1893-04-08.
(Barn II:2, s , Far IV:5, s , Mor IV:6, s )


Gift med efterföljande ana.

Barn:

Anders Peter Persson.
Född 1839-05-16.

Anna Margreta Persdotter.
Född 1840-06-14.

Johan Eric Persson.
Född 1841-09-13.

Ulrica Charlotta Persdotter.
Född 1843-06-05.

Johanna Maria Persdotter.
Född 1844-10-10.

Carl Fredric Persson.
Född 1847-01-26.

Brita Christina Persdotter.
Född 1847-01-26.

Enoch Persson.
Född 1849-01-03.

Emma Persdotter.
Född 1851-08-12.

Eva Elisabeth Persdotter.
Född 1852-12-22 i Edsbro (AB) (SDB5).
Död 1933-11-28 i Väddö (AB) (SDB5). (Se II:2, s ).

Edla Persdotter.
Född 1854-09-11.

Mathilda Persdotter.
Född 1856-11-24.
Död 1858-10-12.

III:4 fm m

Johanna Sophia Mattsdotter.
Född 1818-06-02.
(Barn II:2, s )


Gift med föregående ana.

III:5 mf f

Carl Eric Öberg.
Född 1783-02-20 i Älvkarleö Bruk, Älvkarleby (C) (Älvkarleby (C) C:2 (1760-1801) Bild 77).
Döpt 1783-04-25.
Död 1827-01-12 i Forssa (D).
Skolmästare.
(Barn II:3, s , Far IV:9, s , Mor IV:10, s )


Gift med efterföljande ana.

Barn:

Carl August Öberg.
Född 1816-02-13 i Löta Frälsegård, Bettna (D) (Bettna församling (D) Födelse- och dopböcker 1811-1840 C:4 sid 20).
Död 1871-03-10 i Näsby gård, Bogsta (D) (Bogsta församling (D) Död- och begravningsbok 1861-1894 F:1 Bild 20). (Se II:3, s ).

Johan Vilhelm Öberg.
Född 1818-10-06 i Bettna (D) (Bettna (D) C:4 (1811-1840) Bild 37 / sid 33).

Margareta Elisabet Öberg.
Född 1823-03-30 i Sköldinge (D) (Sköldinge församling (D) Födelse- och dopbok 1788-1830 C:3 b 93).

Erik Gustaf Öberg.
Född 1827-07-05 i Forssa (D).

III:6 mf m

Vilhelmina Skarin.
Född 1789-10-03 i Västervik (H) (Västerviks församling (H) Födelse- och dopbok 1770-1804 C:3 sid 303).
Döpt 1789-10-11 i Västervik (H) (Västerviks församling (H) Födelse- och dopbok 1770-1804 C:3 sid 303).
(Barn II:3, s , Far IV:11, s , Mor IV:12, s )


Gift med föregående ana.

III:7 mm f

Eric Ersson.
Född 1781-09-02 i Vadsbro (D) (Vadsbro församling (D) Födelse- och dopböcker 1762-1814 C:3 sid 94).
Bonde.
(Barn II:4, s , Far IV:13, s , Mor IV:14, s )


Gift med efterföljande ana.

Barn:

Eric Ersson.
Född 1813-01-15 i Skeunda, Vadsbro (D) (Vadsbro församling (D) Födelse- och dopböcker 1762-1814 C:3 sid 199).

Anna Maria Ersdotter.
Född 1817-10-24 i Skeunda, Vadsbro (D) (Vadsbro församling (D) Födelse- och dopböcker 1815-1851 C:4 sid 13).
Död 1898-10-29 i Bogsta (D). (Se II:4, s ).

Beata Charlotta Ersdotter.
Född 1822-10-29 i Wreta, Vadsbro (D) (Vadsbro församling (D) Födelse- och dopböcker 1815-1851 C:4 sid 33).

III:8 mm m

Anna Ersdotter.
Född 1791-09-07 i Enslöt, Vadsbro (D) (Bogsta församling (D) Födelse- och dopbok 1762-1814 C:3 sid 123).
(Barn II:4, s , Far IV:15, s , Mor IV:16, s )


Gift med föregående ana.

Generation IV

IV:1 ff ff

Erik Persson.
Född 1802 i Ununge (AB).
Död 1856 i Ununge (AB).
(Barn III:1, s )


Gift 1823 med efterföljande ana.

Barn:

Per Johan Ersson.
Född 1825-09-22 i Ununge (AB). (Se III:1, s ).

Carl Erik Ersson Sundin.
Född 1828 i Ununge (AB).

Greta Stina Ersdotter.
Född 1830 i Ununge (AB).

Nils Gustaf Ersson.
Född 1832 i Ununge (AB).
Död 1903 i Söderby-Karl (AB).

Eva Johanna Ersdotter.
Född 1835 i Ununge (AB).

Adolf Fredrik Ersson Westerlund.
Född 1838 i Ununge (AB).
Död 1912 i Väddö (AB).

Svante Eriksson.
Född 1840 i Ununge (AB).
Död 1912 i Väddö (AB).

Andreas Ersson.
Född 1843 i Ununge (AB).

IV:2 ff fm

Christina Charlotta Nilsdotter.
Född 1804 i Ununge (AB).
Död 1889 i Väddö (AB).
(Barn III:1, s )


Gift 1823 med föregående ana.

IV:3 ff mf

Matts Ersson.
Bonde.
Född 1800-12-03 i Lund, Edsbro (AB).
Död 1863-10-10 i Edsbro (AB).
(Barn III:2, s , Far V:5, s , Mor V:6, s )


Gift med efterföljande ana.

Barn:

Jan Eric Mattsson.
Född 1823-08-22 i Lund, Edsbro (AB).
Död 1846-01-15 i Lund, Edsbro (AB). Krossad till döds af ett träd d. 15/1 1846.

Margareta Charlotta Mattsdotter.
Född 1828-06-10 i Edsbro (AB).
Död 1886-03-29 i Edsbro (AB). (Se III:2, s ).

Johanna Gustafva Mattsdotter.
Född 1831-10-10.

IV:4 ff mm

Greta Jacobsdotter.
Född 1801-02-07 i Fasterna (AB).
(Barn III:2, s )


Gift med föregående ana.

IV:5 fm ff

Per Olsson.
Landbonde.
Född 1782-06-16 i Edsbro (AB).
(Barn III:3, s )


Gift med efterföljande ana.

Barn:

Per Persson.
Född 1815-02-26.
Död 1893-04-08. (Se III:3, s ).

IV:6 fm fm

Maria Jansdotter.
Född 1777-04-14 i Edsbro (AB).
Död 1859-01-18 i Edsbro (AB).
(Barn III:3, s )


Gift med föregående ana.

IV:9 mf ff

Eric Olofsson (Olsson) Öberg.
Född 1754-08-23 i Hyttön, Älvkarleby (C) (Älvkarleby församling (C) Födelse- och dopbok 1730-1759 C:1 sid 81).
Död 1810-06-01 i Berga No 6, Årsunda (X).
Bruksarbetare på Öhn, Landbonde på Berga.
(Barn III:5, s , Far V:17, s , Mor V:18, s )


Gift 1779-11-14 i Älvkarleby (C) (Älvkarleby (C) C:2 (1760-1801) Bild 16) med efterföljande ana.

Barn:

Olof Öberg.
Född 1781-03-18 i Älvkarleö Bruk, Älvkarleby (C) (Älvkarleby (C) C:2 (1760-1801) Bild 72).

Carl Eric Öberg.
Född 1783-02-20 i Älvkarleö Bruk, Älvkarleby (C) (Älvkarleby (C) C:2 (1760-1801) Bild 77).
Död 1827-01-12 i Forssa (D). (Se III:5, s ).

Johan (Jan) Gustaf Öberg.
Född 1785 i Älvkarleby (C).
Död 1831-04-05 i Hedesunda (X).

Brita Stina Öberg.
Född 1787-06-27 i Älvkarleö Bruk, Älvkarleby (C) (Älvkarleby (C) C:2 (1760-1801) Bild 88).

Margareta Öberg.
Född 1788-08-08 i Älvkarleö Bruk, Älvkarleby (C) (Älvkarleby (C) C:2 (1760-1801) Bild 91).

Anna Greta Öberg.
Född 1789-12-09 i Älvkarleö Bruk, Älvkarleby (C) (Älvkarleby (C) C:2 (1760-1801) Bild 94).

IV:10 mf fm

Margareta (Greta) Brobeck.
Född 1753-06-25 i Älvkarleö Bruk, Älvkarleby (C).
(Barn III:5, s , Far V:19, s , Mor V:20, s )


Gift 1779-11-14 i Älvkarleby (C) (Älvkarleby (C) C:2 (1760-1801) Bild 16) med föregående ana.

IV:11 mf mf

Hans Wilhelm Skarin.
Krukmakarmäster.
Född 1757-09-27 i Västervik (H).
(Barn III:6, s , Far V:21, s , Mor V:22, s )


Gift 1781-05-20 i Nyköpings Sankt Nicolai (D) med efterföljande ana.

Barn:

Catharina Beata Skarin.
Född 1782-05-19 i Västervik (H).

Tobias Esaias Skarin.
Född 1787-08-04 i Västervik (H).

Vilhelmina Skarin.
Född 1789-10-03 i Västervik (H) (Västerviks församling (H) Födelse- och dopbok 1770-1804 C:3 sid 303). (Se III:6, s ).

IV:12 mf mm

Margaretha Ellisabeth Wallin.
Född 1763-01-09 i Nyköpings Sankt Nicolai (D) (Nyköpings Sankt Nicolai församling (D) CI:3 Bild 30).
(Barn III:6, s , Far V:23, s , Mor V:24, s )


Gift 1781-05-20 i Nyköpings Sankt Nicolai (D) med föregående ana.

IV:13 mm ff

Eric Pehrsson.
Född 1743 i Matsalöten, Årdala (D) (Årdala (D) C:2 (1733-1809) Bild 20).
Döpt 1743-11-20 i Matsalöten, Årdala (D) (Årdala (D) C:2 (1733-1809) Bild 20).
(Barn III:7, s , Far V:25, s , Mor V:26, s )


Gift med efterföljande ana.

Barn:

Eric Ersson.
Född 1781-09-02 i Vadsbro (D) (Vadsbro församling (D) Födelse- och dopböcker 1762-1814 C:3 sid 94). (Se III:7, s ).

Cathrina (Cajsa) Ersdotter.
Född 1784-01-10 i Vadsbro (D) (Vadsbro församling (D) Födelse- och dopböcker 1762-1814 C:3 sid 99).

Maria Ersdotter.
Född 1790-04-02 i Vadsbro (D) (Vadsbro församling (D) Födelse- och dopböcker 1762-1814 C:3 sid 120).

IV:14 mm fm

Brita Berilsdotter.
Född 1758-04-29 i Sköldinge (D) (Sköldinge församling (D) Födelse- och dopbok 1757-1787 C:2 sid 4).
(Barn III:7, s , Far V:27, s , Mor V:28, s )


Gift med föregående ana.

IV:15 mm mf

Eric Andersson.
Född 1757-09-21 i Örsta mellangård, Husby-Oppunda (D) (Husby-Oppunda (D) C:3 (1742-1836) Bild 32).
Död 1809-02-17 i Enslöt, Vadsbro (D) (Vadsbro församling (D) Död- och begravningsbok 1762-1814 C:3 sid 221).
Bonde.
(Barn III:8, s , Far V:29, s , Mor V:30, s )


Gift med efterföljande ana.

Barn:

Eric Ersson.
Född 1787-03-09 i Flen (D) (Flens församling (D) Födelse- och dopbok 1752-1833 C:2 sid 61).

Anna Ersdotter.
Född 1791-09-07 i Enslöt, Vadsbro (D) (Bogsta församling (D) Födelse- och dopbok 1762-1814 C:3 sid 123). (Se III:8, s ).

IV:16 mm mm

Brita Andersdotter.
Född 1753-03-21. 1754 eller 1753 eventuellt Bettna


(Barn III:8, s )


Gift med föregående ana.

Generation V

V:5 ff mf f

Eric Andersson.
Född 1765-06-04 i Edsbro (AB) (Edsbro församling (AB) Födelse- och dopböcker 1740-1828 CI:1a sid 57).
(Barn IV:3, s , Far VI:9, s , Mor VI:10, s )

Relation med efterföljande ana.

Barn:

Anna Cajsa Ersdotter.
Född 1798-06-04 i Edsbro (AB).

Matts Ersson.
Född 1800-12-03 i Lund, Edsbro (AB).
Död 1863-10-10 i Edsbro (AB). (Se IV:3, s ).

Maja Lisa Ersdotter.
Född 1807-03-09 i Edsbro (AB).

Brita Stina Ersdotter.
Född 1809-05-12 i Edsbro (AB).

Eric Ersson.
Född 1810-09-29 i Edsbro (AB).

V:6 ff mf m

Greta Mattsdotter.
Född 1774-11-01 i Almunge (C).
(Barn IV:3, s )

Relation med föregående ana.

V:17 mf ff f

Olof Persson.
Född 1706-09.. i Hyttön, Älvkarleby (C).
(Barn IV:9, s )


Gift 1730-11-10 i Älvkarleby (C) med efterföljande ana.

Barn:

Christina Olofsdotter.
Född 1733-08-18 i Hyttön, Älvkarleby (C) (Älvkarleby församling (C) Födelse- och dopbok 1730-1759 C:1 sid 35).
Faddrar: Johan Askberg. Dräng Pär Pärsson. Brita Olofsdotter.

Peter Olofsson.
Född 1738-09-01 i Hyttön, Älvkarleby (C) (Älvkarleby församling (C) Födelse- och dopbok 1730-1759 C:1 sid 45).

Ingrid Olofsdotter Öberg.
Född 1741-10-15 i Hyttön, Älvkarleby (C) (Älvkarleby församling (C) Födelse- och dopbok 1730-1759 C:1 sid 51).

Olof Olofsson.
Född 1744-09-15 i Hyttön, Älvkarleby (C) (Älvkarleby församling (C) Födelse- och dopbok 1730-1759 C:1 sid 58).

Johannes Olofsson.
Född 1747-11-19 i Hyttön, Älvkarleby (C) (Älvkarleby församling (C) Födelse- och dopbok 1730-1759 C:1 sid 66).

Andreas Olofsson Öberg.
Född 1751-07-18 i Hyttön, Älvkarleby (C) (Älvkarleby församling (C) Födelse- och dopbok 1730-1759 C:1 sid 74).
Död 1802-03-06 i Hyttön, Älvkarleby (C).

Eric Olofsson (Olsson) Öberg.
Född 1754-08-23 i Hyttön, Älvkarleby (C) (Älvkarleby församling (C) Födelse- och dopbok 1730-1759 C:1 sid 81).
Död 1810-06-01 i Berga No 6, Årsunda (X). (Se IV:9, s ).

V:18 mf ff m

Kerstin Olofsdotter.
Född 1715 i Hyttön, Älvkarleby (C).
(Barn IV:9, s )


Gift 1730-11-10 i Älvkarleby (C) med föregående ana.

V:19 mf fm f

Olof Brobäck.
Född 1722.
Skomakare, eldvakt.
(Barn IV:10, s , Far VI:37, s , Mor VI:38, s )


Gift 1748-04-10 i Älvkarleby (C) med efterföljande ana.

Barn:

Margareta (Greta) Brobeck.
Född 1753-06-25 i Älvkarleö Bruk, Älvkarleby (C). (Se IV:10, s ).

Eric Brobeck.
Född 1756.

Carl Brobeck.
Född 1759.

Anna Brobeck.
Född 1763.

V:20 mf fm m

Brita Eriksdotter.
Född 1723.
(Barn IV:10, s )


Gift 1748-04-10 i Älvkarleby (C) med föregående ana.

V:21 mf mf f

Peter Skarin.
(Barn IV:11, s )

Relation med efterföljande ana.

Barn:

Hans Wilhelm Skarin.
Född 1757-09-27 i Västervik (H). (Se IV:11, s ).

V:22 mf mf m

Sara Cajsa Hillebrand.
Född 1724-05-21 i Norrköping.
(Barn IV:11, s )

Relation med föregående ana.

V:23 mf mm f

Samuel Wallin.
Krukmakare.
Född 1724.
(Barn IV:12, s )

Relation med efterföljande ana.

Barn:

Christina Maria Wallin.
Född 1754.

Niclas Wallin.
Född 1761-02-14 i Nyköpings Sankt Nicolai (D).
Död 1761-02-17 i Nyköpings Sankt Nicolai (D).

Margaretha Ellisabeth Wallin.
Född 1763-01-09 i Nyköpings Sankt Nicolai (D) (Nyköpings Sankt Nicolai församling (D) CI:3 Bild 30). (Se IV:12, s ).

Beata Wallin.
Född 1764-04-22 i Nyköpings Sankt Nicolai (D).
Död 1818-01-28 i Nyköpings Sankt Nicolai (D) (Nyköpings Sankt Nicolai församling (D) Död- och begravningsbok 1788-1843 FI:3 Bild 69).

V:24 mf mm m

Ingeborg Lund.
Född 1726.
Död 1794-04-10 i Nyköpings Sankt Nicolai (D).
(Barn IV:12, s )

Relation med föregående ana.

V:25 mm ff f

Per Persson.
(Barn IV:13, s )


Gift 1734-09-22 i Källstugan, Årdala (D) (Årdala (D) C:2 (1733-1809) Bild 99) med efterföljande ana.

Barn:

Maria Persdotter.
Född 1735 i Kallvik, Årdala (D) (Årdala (D) C:2 (1733-1809) Bild 10).

Brita Persdotter.
Född 1738 i Matsalöten, Årdala (D) (Årdala (D) C:2 (1733-1809) Bild 14).
Död 1755-12-07 i Årdala (D).

Per Persson.
Född 1741 i Matsalöten, Årdala (D) (Årdala (D) C:2 (1733-1809) Bild 18).

Eric Pehrsson.
Född 1743 i Matsalöten, Årdala (D) (Årdala (D) C:2 (1733-1809) Bild 20). (Se IV:13, s ).

Karin Persdotter.
Född 1746-06-11 i Matsalöten, Årdala (D) (Årdala (D) C:2 (1733-1809) Bild 22).

Kerstin Persdotter.
Född 1749-01-02 i Lerviken, Årdala (D) (Årdala (D) C:2 (1733-1809) Bild 24).

Jonas Persson.
Född 1752-10-18 i Lerviken, Årdala (D) (Årdala (D) C:2 (1733-1809) Bild 28).

V:26 mm ff m

Brita Persdotter.
(Barn IV:13, s )


Gift 1734-09-22 i Källstugan, Årdala (D) (Årdala (D) C:2 (1733-1809) Bild 99) med föregående ana.

V:27 mm fm f

Beril Berilsson.
Född 1716-07-02 i Varbro, Sköldinge (D) (Sköldinge församling (D) Födelse-och dopbok 1691-1722 AI:1 sid 166).
(Barn IV:14, s , Far VI:53, s , Mor VI:54, s )


Gift 1741-10-04 i Sköldinge (D) (Sköldinge församling (D) Lysnings- och vigselbok 1723-1741 C:1 sid 17) med efterföljande ana.

Barn:

Ingeborg Berilsdotter.
Född 1742-08-01 i Sköldinge (D) (Sköldinge församling (D) Födelse- och dopbok 1723-1742 AI:2 sid 230).

Maria (Maja) Berilsdotter.
Född 1746-08-04 i Sköldinge (D) (Sköldinge församling (D) Födelse- och dopbok 1723-1742 AI:2 sid 244).

Peter Berilsson.
Född 1749-05-07 i Sköldinge (D) (Sköldinge församling (D) Födelse- och dopbok 1723-1742 AI:2 sid 252).

Catharina Berilsdotter.
Född 1751-11-25 i Sköldinge (D) (Sköldinge församling (D) Födelse- och dopbok 1723-1742 AI:2 sid 257).

Anna Berilsdotter.
Född 1754-10-21 i Sköldinge (D) (Sköldinge församling (D) Födelse- och dopbok 1723-1742 AI:2 sid 264).

Brita Berilsdotter.
Född 1758-04-29 i Sköldinge (D) (Sköldinge församling (D) Födelse- och dopbok 1757-1787 C:2 sid 4). (Se IV:14, s ).

Anders Berilsson.
Född 1761-04-12 i Sköldinge (D) (Sköldinge församling (D) Födelse- och dopbok 1757-1787 C:2 sid 11).

V:28 mm fm m

Karin Olofsdotter.
Född 1718.
(Barn IV:14, s )


Gift 1741-10-04 i Sköldinge (D) (Sköldinge församling (D) Lysnings- och vigselbok 1723-1741 C:1 sid 17) med föregående ana.

V:29 mm mf f

Anders Andersson.
Född 1712.
(Barn IV:15, s )

Relation med efterföljande ana.

Barn:

Eric Andersson.
Född 1757-09-21 i Örsta mellangård, Husby-Oppunda (D) (Husby-Oppunda (D) C:3 (1742-1836) Bild 32).
Död 1809-02-17 i Enslöt, Vadsbro (D) (Vadsbro församling (D) Död- och begravningsbok 1762-1814 C:3 sid 221). (Se IV:15, s ).

V:30 mm mf m

Brita Hansdotter.
Född 1722.
(Barn IV:15, s )

Relation med föregående ana.

Generation VI

VI:9 ff mf ff

Anders Ersson.
Född 1739.
Död 1815 i Edsbro (AB).
(Barn V:5, s )

Relation med efterföljande ana.

Barn:

Catharina Andersdotter.
Född 1763-03-06 i Lund, Edsbro (AB) (Edsbro församling (AB) Födelse- och dopböcker 1740-1828 CI:1a Bild 1080).

Greta Andersdotter.

Eric Andersson.
Född 1765-06-04 i Edsbro (AB) (Edsbro församling (AB) Födelse- och dopböcker 1740-1828 CI:1a sid 57). (Se V:5, s ).

Brita Andersdotter.
Född 1767-10-01 i Lund, Edsbro (AB) (Edsbro församling (AB) Födelse- och dopböcker 1740-1828 CI:1a Bild 1240).

VI:10 ff mf fm

Anna Olsdotter.
Född 1741.
(Barn V:5, s )

Relation med föregående ana.

VI:37 mf fm ff

Erik Brobäck.
Född 1684.
Död 1735-05-17 i Älvkarleö Bruk, Älvkarleby (C).
Brukskarl.
(Barn V:19, s )

Relation med efterföljande ana.

Barn:

Johanna Brobäck.
Född 1719.

Olof Brobäck.
Född 1722. (Se V:19, s ).

VI:38 mf fm fm

Anna Andersdotter.
Född 1699.
Död 1774-12-04 i Västerån, Älvkarleby (C).
(Barn V:19, s )

Relation med föregående ana.

VI:53 mm fm ff

Beril Andersson.
(Barn V:27, s )

Relation med efterföljande ana.

Barn:

Beril Berilsson.
Född 1716-07-02 i Varbro, Sköldinge (D) (Sköldinge församling (D) Födelse-och dopbok 1691-1722 AI:1 sid 166). (Se V:27, s ).

VI:54 mm fm fm

Ingeborg Andersdotter.
(Barn V:27, s )

Relation med föregående ana.